Bračna bliskost
- Zorica Pajantic
- Aug 9, 2020
- 2 min read
Updated: Apr 15, 2021
„Par sa malom decom ušao je u bračnu terapiju saopštavajući da su njihovi životi postali paralelni procesi. Ovakav odnos doveo ih je do međusobnog okrivljavanja i svako se pravdao uzdržavanjem onog drugog od sitnih aktivnosti brige koje su ranije karakterisale njihov odnos. Umesto da se odmah usmeri na razlog dezangažovanosti, terapeut je uporno počeo da radi na povećanju broja ponašanja koja su paru izgledala veoma vrednim i koja su mu jako nedostajala. Terapeut ih je podsticao da jedan drugom ponude malo nečega što će doživeti kao ohrabrujuće, pa je supruga počela svakog jutra da donosi prvu kafu suprugu u krevet, a on je počeo da ostavlja njena kola svako veče u garažu. Podržan dobrim osećanjima izazvanim ovim malim aktima, par se ohrabrio da istražuje druge mogućnosti za uzajamnu brigu.“
Cheryl Rampage
Jedan od najizazovnijih faza u životu para jeste period kada partneri postaju roditelji. Istovremeno, to je jedan od najlepših i najranjivijih momenata za ženu. Često se dešava da žena sebi ne daje dozvolu da razgovara i o onim „teškim“ momentima, koje ovaj period života sa sobom sigurno donosi. Osećaj krivice zbog takvih misli i osećanja, sputava je da na jedan zdrav način otvori i podeli takva osećanja. Sve to utiče na partnerski odnos, seksualni odnos kao i osećaj bliskosti među partnerima.
Život sa malom decom je često veoma stresan, pun obaveza i aktivnosti. Sve to ostavlja malo prostora za partnerski odnos. Nekad smo previše umorni i iscrpljeni da bi se posvetili odnosu. Ukoliko jasno ne kažemo, partner to može da shvati kao nedostatak ljubavi i pažnje. Ako takva situacija potraje i partneri to međusobno ne izgovore naglas, direktno jedno drugom, dolazi do udaljavanja.

Zato što izbegavamo da jasno kažemo da smo povređeni, ranjivi, da se osećamo nevoljeno i zapostavljeno, počinjemo da se udaljavamo i imamo ponašanja koja povređuju partnera. To je začaran krug koji iscrpljuje odnos.
Jedan od najizazovnijih stvari u bračnoj terapiji jeste podstaći par da se angažuje u ovim pitanjima. Obično partneri dolaze sa osećajem da ga onaj drugi posmatra kao dežurnog krivca i međusobno se optužuju. Iz ove pozicije ne možemo tražiti konstruktivna rešenja. Potrebno je potruditi se da partneri jedan drugom priđu na jedan negujući način. Bračna terapija može pomoći paru da se usmeri na ponašanja i rituale koje dovode do bračne bliskosti.
Razmislite o Vašoj konkretnoj situaciji.
Šta možete da uradite danas? Odvojite vreme za Vaš odnos. Da li će to biti zajednička kafa, poljubac na vratima, čaša vina kad uspavate decu, film ili ćete prosto provesto neko vreme da u miru razgovarate, šta god. Nešto što je Vama blisko. Uradite nešto i jedno za drugo u toku dana. Neku sitnu stvar, da vidi da brinete, volite, negujete.
Ono što može biti od pomoći u ovoj fazi jeste kažete partneru da su sad takve okolnosti koje utiču na to da se ne možete posvetiti kako i koliko biste želeli, ali da „ćete se vratiti“.
Ukoliko imate potrebu, zakažite Vašu konsultaciju. Više o tome možete saznati ovde.
Comments